Przejdź do głównej zawartości

Powikłania wieloletniego stosowania alkoholu



Alkohol i problem przezeń generowany jest bardzo często pomijana kwestia. Niestety, ale co rok umierają na świecie setki tysięcy osób. Śmierć tych osób związana jest oczywiście z konsekwencjami nadużywania alkoholu. Do tego wszystkiego trzeba zaliczyć wszelkie wypadki, zaginięcia i inne sytuacje związane z nadużywaniem środków psychoaktywnych. Dlatego też interwencja taka, jak terapia dla uzależnionych to realne ratowanie życia.



Co się dzieje z człowiekiem po wielu latach picia?



Abstrahując od klasycznych, fizjologicznych następstw spożywania alkoholu, trzeba również zwrócić uwagę na problematykę związaną przede wszystkim z działaniem mózgu oraz powikłaniami stosowania środków odurzających, w szczególności alkoholu. Badania pokazują jednoznacznie, że wyróżnić można bez problemu takie schorzenia, jak alkoholowe uszkodzenie móżdżku, encefalopatię móżdżkową, ataksję tylnosznurową oraz wiele jednostek stricte neurologicznych. Uszkodzenia mózgu przyczyniają się do przyśpieszenia procesów otępiennych, a na pewnym etapie konsekwencje nadużywania alkoholu mogą być niemożliwe do wycofania. 


Czy jest nadzieja dla uzależnionych?


Tak, jak najbardziej. Jedyną nadzieją dla chorych jest kompleksowe leczenie uzależnień. Nowoczesne leczenie odwykowe jest w stanie naprawdę wiele zmienić w kwestii rokowania w chorobie alkoholowej i umożliwia wszystkim chorym powrót na prostą drogę. Jest to skarb, który na pewno trzeba docenić, i z którego trzeba chętnie korzystać. Leczenie prowadzone przez specjalistów realnie daje szanse na normalne funkcjonowanie, nawet w przypadku choroby alkoholowej.

Komentarze